Plečnikove nagrade 2024

Plečnikove nagrade so osrednja slovenska nacionalna priznanja za najkakovostnejše realizacije na področjih arhitekture, urbanizma, krajinske arhitekture in interierja, nastale na ozemlju Republike Slovenije v zadnjih treh koledarskih letih.

Ob letošnji, 51. podelitvi Plečnikovih nagrad je Sklad v sodelovanju z drugimi institucijami organiziral niz dogodkov, ki predstavljajo nagrajena dela in nagrajence.

Podelitev letos že tretjič poteka na vrtu Plečnikove hiše. Kot je zapisala letošnja žirija za izbor nagrad, sta »hiša in vrt Plečnikova najbolj intimna prostora. V njiju se arhitektova ustvarjalna in miselna moč združita v ideji doma.« Prav zaradi tega sta Plečnikova hiša in vrt dom podelitve Plečnikovih nagrad, njihovih predstavitev na razstavi v prvem nadstropju hiše, pa tudi prostor druženja arhitektov, krajinskih arhitektov, urbanistov, oblikovalcev ter njihovih kolegov in prijateljev na vrtu hiše. Plečnikova hiša in vrt delujeta kot naravni dom Sklada in njegovega preoblikovanja v nastajajočo Fundacijo Plečnik.

Plečnikov dom je svojstven. Je hiša ob Karunovi ulici, je valjasti stolp, je stekleni zimski vrt in velik vrt s čebelnjakom. Plečnikov dom je portret njegove osebnosti, njegovega zanimanja za germansko, slovansko, romansko, grško kulturo in kulture Daljnega vzhoda. Je referenčno plastovit in prostorsko porozen. Pot po njem je pot odkrivanja vedno novih sekvenc, vedno novih mikroambientov in detajlov. To je bogat in večplasten prostor, poln osebnih artefaktov. Plečnikov dom je hkrati tradicionalen in inventiven. Obiskovalca navdihuje in mu omogoča skorajda intimen stik z ustvarjalnim procesom arhitekta.

V odnosu do tega prostora tudi letošnji nagrajenci v prvem nadstropju hiše razstavljajo nagrajena dela – prek izbranih artefaktov svojih projektov, risb, modelov, besedil – in s tem odkrivajo sekvence procesa, ki je vodil k svojstvenosti teh del. Ti artefakti so za obiskovalce lahko nove spodbude in – tako kot nagrajeni projekti – tudi gradivo za bodočo produkcijo. Razstavo je kurirala delovna skupina Sklada skupaj z nagrajenci, njeno grafično podobo je tako kot celostno podobo Plečnikovih nagrad 2024 oblikoval Nejc Prah.

Izvedbo predstavitvenega filma o nagrajenih delih je Sklad tudi letos zaupal režiserju Dominiku Menceju in snemalcu Roku Nagodetu. Tudi film je avtonomno ustvarjalno dejanje, artefakt, ki oriše vsakokratno témo žirije in izbor nagrajenih del ter uvrsti Plečnikove nagrade v širši družbeni in časovni kontekst. In prav čas kot arhitekturno orodje je bil glavna tema letošnje žirije: »Čas pa smo razumeli tudi kot ključni kontekst arhitekture kot take, ki niha med preteklimi in možnimi scenariji prihodnosti ter je umeščena v točno določen zgodovinski in kulturni trenutek. Čas je proces, v katerem zaznavamo, raziskujemo in dojemamo arhitekturo. In ne nazadnje čas opredeljuje tudi odnos do narave kot spreminjajoče se dinamične sile

Poslanstvo Plečnikovih nagrad je, da so projektivne, da kažejo pot naprej ter s svojo vrhunskostjo, svojstvenostjo in inventivnostjo vplivajo na arhitektovo delovanje in na razvoj širokega spektra arhitekturnih praks. Plečnikove nagrade podeljujemo za končana, realizirana dela. Tu se združita preteklost in sedanjost z namenom, da ponudita gradivo za prihodnost. Tu je teža Plečnikovih nagrad, v njihovem vplivu na arhitekturne prakse in na produkcijo v prihodnosti.

Okrogla miza, ki jo v Mestnem muzeju pripravlja delovna skupina Sklada, v diskusiji med letošnjimi nagrajenci in žirijo opredeljuje prav projektivno moč in potencial nagrajenih projektov, ali preprosto, kaj se od njih lahko naučimo in kaj lahko uporabimo. Ali bodo nagrade vzorčni primeri in spodbude za arhitekte in druge ustvarjalce? Ali bo prav izvirnost, svojstvenost in inventivnost Plečnikovih nagrad postala njihova največja razpoznavnost, ki jih bo ločevala od drugih nagrad, podeljevanih za arhitekturno produkcijo? Enako kot Plečnikova dela, ki pomenijo nadgradnjo fizičnega konteksta, tudi nagrajena dela v navezavi z obstoječim tvorijo novo kakovost v grajenem prostoru. Slednja ne zanika obstoječega in ne briše tradicije. Kot pravi portugalski arhitekt Alvaro Siza, tradicija ne pomeni omejevanja, nepremičnosti in bojazni pred spremembami. Nasprotno, vrednote tradicije odražajo odprtost za ustvarjalnost in invencijo. Tradicija ni nasprotje inventivnosti, temveč je njen komplement. In tu je skorajda že paradoks. Le interpretiranje tradicije bo omogočilo njen obstoj. Poslanstvo Sklada in nastajajoče Fundacije Plečnik vidim v uporabi, nadgradnji in sodobni interpretaciji tradicije.

Dvodnevni dogodek Plečnikove nagrade 2024 se zaključi s tradicionalno predstavitveno razstavo nagrajenih projektov v galeriji DESSA.

Sklad danes podeljuje nagrade delom, ki povezujejo umetniško imaginacijo s sodobnimi socialnimi, političnimi, ekonomskimi, tehnološkimi in okoljskimi dogajanji in ki dokazujejo, da njihovi avtorji s svojim delovanjem niso le aktivni ustvarjalci prostora, ampak celotne družbe.

Naj končam z vprašanjem: ali lahko Plečnikove nagrade vplivajo na spremembo širše družbe, na način njenega delovanja in na dvig kakovosti bivanja v njej? Letošnje nagrade to zagotovo potrjujejo. Vsem nagrajencem čestitam.

 

Boštjan Vuga
Predsednik upravnega odbora Sklada arhitekta Jožeta Plečnika